Blog
İlgimizi çeken şeyler

E-TİCARETTE BAŞARILI OLMAK İÇİN

Gelişen teknolojiyle ve artan internet kullanımı ile birlikte markalar ürünlerini e-ticaret sistemiyle satışa sunmaya yöneliyor. Yani artık satışın temelini e-ticaret kuruyor. Sağlam ve geliştirilebilir bir alty yapıya sahip bir e-ticaret sitesi, ilk bakışta aklınızı çelen bir tasarım… Peki bu önemli noktalar e-ticaret sitenizin başarılı olması için yeterli mi? Malesef hayır!

Peki başarılı bir e-ticaret projesi için neler yapılabilir: 

1- Pazarlama; Eğer bir dükkanınız varsa ve müşteri çekmek gerekiyorsa; dükkanınız kolay bulunabilir biryerde ve prezentabl satış temsilcileriyle müşterilerin dikkatini çekmeli değil mi? E-ticaret sisteminde de arama motorlarında ön sıralarda olmak yani kolay bulunabilir olmak önemli. Prezentabl satış temsilcilerinizde sosyal medya kanallarınız! Bütün pazarlama faaliyetlerini sosyal medya üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

2- Hedef kitle analizi; E-ticaret pazarlaması yapmadan önce hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemeli ve bu hedef kitle üzerinde analizz yapmalısınız. Müşteri odaklı bir pazarlama yapmamak hedef kitleye ulaşmanızı engellerken ters etki yaratabilir. 

3- Yanlış Fiyatlandırma; Kar payınızı düşüren etkenleri göz önünde bulundurmadan fiyatlandırma yapmak son derece yanlış. Nakliye, depo v.s. gibi giderlerinizide fiyatlandırma yaparken göz önünde bulundurmanız önemli. 

4- Gizli Fiyatlandırma; Fiyat müşteri için en önemli unsurlardan biri. Fakat müşteri ürünü sepete ekleyip, ödeme ekranına geldikten sonra kargo ücreti v.s. gibi bedeller eklemek son derece yanlış! Bütün bunları müşteri siteye girdiğinde göstermek önemli! 

5- Hızlı Teslimat; E-ticaret sitelerini ziyaret ederken müşterilerin en çok dikkat ettiği şeylerden biride teslimat tarihi. Müşteri ürünün en hızlı şekilde eline ulaşmasını ister. Bunun için gerekli stoklama ve nakliye stratejileri belirlenmelidir. Ayrıca müşteriye doğru bir teslimat tarihi verilmelidir.